?

מטרות:

החניכים ילמדו על אחדות ישראל וחשיבותה

החניכים ילמדו כיצד איחד המשכן את כל ישראל ויתנסו בעצמם בהרגשה ובדרך לקראת האחדות

 קהל יעד: כל גיל

עזרים נצרכים: סולמות וחבלים (נספח 1), קובייה וכלים ללוח, פאזל (נספח 2), תמונת אדנים (נספח 3), שיר (נספח 4), צ'ופר

פעולה בנושא משכן האחדות

מהלך הפעולה:

המדריך מחלק את החניכים ל 2-4 קבוצות ונותן להן לשחק סולמות וחבלים. (נספח 1) לפני המשחק שואל המדריך את החניכים אם לאחת הקבוצות יש סיכוי יותר גבוהה לנצח מאשר לשאר הקבוצות? (לא, זהו משחק מזל. הניצחון תלוי במה שמראות הקוביות)

המדריך מחלק לחניכים חלקי פאזל (נספח 2) לצביעה (כל חניך מקבל חלק אחד בלבד). לאחר שהחניכים גמרו לצבוע יבקש המדריך שירכיבו את הפאזל, כל החלקים מרכיבים את הפאזל מלבד שניים שלא שייכים.

שאלות לדיון קצר:

#איך יצא הפאזל שלנו? כולם התאמצו וצבעו והשקיעו והנה התוצאות...

#שאלה לשני הילדים שהחלקים שלם לא התאימו: איך אתם מרגישים? לדעתכם הפאזל הזה באמת שייך לכולם?

#מה היה אפשר לעשור כדי שכולם ירגישו שהפאזל שלהם?

כשבנו את המשכן במדבר אספו תרומות מכל העם, כל אדם נתן כמה שהוא יכול. אחת התרומות החשובות היתה תרומה שנקראה מחצית השקל. בתרומה הזאת כולם נתנו את אותו סכום בדיוק - חצי שקל כסף. כמו שבמשחק כולם היו שווים ולא משנה מה היכולות והכישרונות של כל אחד, ככה גם בתרומת מחצית השקל - לא משנה מי עשיר ומי עני, כולם שווים. מהתרומה הזו, תרומה שנתן כל אחד ואחד מעם ישראל, בנו את האדנים למשכן (נספח 3). האדנים הם הבסיס עליו בנוי כל המשכן. דווקא הבסיס של המשכן נבנה מהתרומה של כל העם, התרומה שמאחדת סביבה את כולם, וככה כל יהודי הרגיש שיש לו חלק במשכן, ושהמשכן שייך לו - כי כל אחד תרם משלו למשכן (כמו בפאזל - אם אתה תורם משלך למשהו אתה מרגיש שהוא שייך לך).

המדריך מקריא/נותן לחניכים להקריא את הסיפור "מעשה בפ' סופית" (נספח 4)

במקדש היו משתמשים בכספי מחצית השקל לכמה מטרות, שאחת מהן היא קניית סממני הקטורת. קטורת היא תערובת של צמחים שמרסקים יחד לאבקה. את האבקה הזאת שורפים, מקטירים על המזבח, וכשהיא נשרפת יוצא ממנה ריח טוב שמופץ בכל ירושלים. אחד הסממנים, הצמחים שמרכיבים את הקטורת הוא החלבנה - צמח שיש לו ריח רע, אבל בכל זאת הוא נכנס לקטורת כי הקטורת מכפרת על כל עם ישראל, גם על אלו שהריח שהמעשים שלו לא טוב. וכמו שבפירמידה צריך שיתוף של כולם, ככה גם הקטורת - אי אפשר בלי אחד הסממנים, גם אם יש לו ריח רע. כי גם בעם ישראל - אי אפשר לוותר על אף אחד, גם על מי שהמעשים שלו רעים. אנחנו רואים שהמשכן, וגם המקדש, מאחדים את כל חלקי עם ישראל - בלי הבדל בין עשירים לעניים, או בין צדיקים לרשעים.

 

צ'ופר:

"ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו - עיר שעושה כל ישראל חברים"

בציפייה לבניין המקדש!

16. העזרה