טיפ טיפה פורים 2

טיפ טיפה פורים 2

 טיפ טיפה- פורים 2

⦁ "וְכַאֲשֶׁר קִיְּמוּ עַל-נַפְשָׁם וְעַל-זַרְעָם דִּבְרֵי הַצּוֹמוֹת וְזַעֲקָתָם" (אסתר ט') מדוע אנו צמים היום? היום תענית אסתר, זכר לתענית שהתענו מרדכי ואסתר וכל ישראל. בשלשה עשר בחדש אדר, רצו אויבי היהודים לשלוט בהם ולהשמידם, "וְנַהֲפוֹךְ הוּא אֲשֶׁר יִשְׁלְטוּ הַיְּהוּדִים הֵמָּה בְּשׂנְאֵיהֶם."
ברקע סיפור המגילה עומד המקדש. בתחילת מלכות אחשוורוש שמשי הסופר, בן המן, (רש"י, עזרא ד') כתב מכתב שטנה ובו דרישה להפסקת בניית המקדש שהחלה בימי כורש. אחשוורוש מבטל את בניין המקדש ובתקופתו לא הייתה כל התקדמות בבניה. עד שדרוויש השני (המלך הפרסי היהודי הראשון!), בנם המשותף של אסתר ואחשוורוש, נתן אישור להמשך בניית בית שני.

⦁ "עשר מעות שלכם, נצחו עשרת אלפים ככר כסף שלי!" (אסתר ז')כאשר מרדכי ראה את המן בא אליו עם הסוס, הוא חשב שהוא בא כדי להזיק לו, והתחיל להתפלל. בינתיים בא המן לתלמידיו של מרדכי שלמדו עם מרדכי קודם לכן, ושאל אותם במה הם עסוקים. "אמרו לו: במצוַת העומר, שהיו ישראל מקריבים בזמן שבית המקדש היה קיָּם. אמר להם: ומהו עומר זה? של כסף או של זהב? אמרו לו: של שעורים. - וכמה היה שוה? די לנו בעשר מעות. אמר להם: עשר מעות שלכם, נצחו עשרת אלפים ככר כסף שלי! כשסיֵּם מרדכי תפילתו אמר לו המן: עמוד, מרדכי הצדיק בן אברהם יצחק ויעקב, שַׂקך ואפרך הקדימו לעשרת אלפים ככר כסף שלי; עמוד משקך ואפרך ולבש לבוש המלך ורכב על סוס המלך:" (עפ"י ספר התודעה)
פורים שמח!

⦁ "וכשהיו אנשי הפרזים עושים יום י"ד היו אנשי הכרכים עושים בחמשה עשר..." (רמב"ם, מגילה פרק א')יש לעיין בכך שימי הפורים מחולקים לשניים, הפרזים ביום י"ד ואילו מוקפים חומה ביום ט"ו. לא מצינו מועד שבו השמחה מחולקת לשני ימים נפרדים. בהתבוננות פנימית יש לומר כי ימי הפורים חלים שלושים יום לפני ימי הפסח. מצוות קורבן הפסח מחולקת לשניים, מצווה ראשונה בי"ד ניסן- שחיטת הקורבן והקרבתו במקדש, והמצווה השנייה היא בליל ט"ו- אכילת בשר קורבן הפסח, כריתת ברית עם בורא עולם. כמו שהמצווה הראשונה המסמלת את ההתנתקות מטומאת מצרים כך ביום י"ד אדר, ביטלו את גזירת המן, ניצתו את הטומאה, וביום ט"ו ניתקו את הפיכת שושן לבירה, ובמקומה נוצר החיבור המחודש לבית המקדש, שאת בנייתו עצרו אחשוורוש והמן. (עפ"י 'המקדש ועבודתו')

 

גרסת הדפסה