טיפ טיפה- “ירושלים הבנויה”

טיפ טיפה- “ירושלים הבנויה”

 טיפ טיפה- ירושלים הבנויה

⦁ "יְרוּשָׁלַ‍ִם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו" (תהילים קכ"ב) בימים הקרובים נלמד על האחדות במשכן, במקדש, ובירושלים בכלל. ירושלים היא המקום שמחבר בין כולם. הכהן הגדול בזמן עבודתו במקדש, לובש את החושן על ליבו. בחושן יש שתים עשרה אבנים, כנגד שנים עשר השבטים. החושן נמצא דווקא על הלב- כדי להראות שהכהן עושה את עבודתו בשם כל ישראל. בית המקדש זה מקום שמחבר את כל שנים עשר השבטים. יהי רצון שמתוך האחדות הזו, מתוך אהבת החינם- נזכה לבניין אריאל.

⦁ "תַּנְיָא, שִׁבְעָה דְּבָרִים נִבְרְאוּ קֹדֶם שֶׁנִּבְרָא הָעוֹלָם, אֵלּוּ הֵן: תּוֹרָה, וּתְשׁוּבָה, וְגַן עֵדֶן, וְגֵיהִנָּם, וְכִסֵּא הַכָּבוֹד, וּבֵית הַמִּקְדָּשׁ, וּשְׁמוֹ שֶׁל מָשִׁיחַ" (פסחים נד.) מה הסוד של המקום שמחבר את כולם? מכאן הכל התחיל. מהי הכוונה- "נבראו קודם שנברא העולם", הרי המשכן לדוגמא נבנה כ- 2500 שנה לאחר בריאת העולם? הכוונה היא למקום המקדש: ”ובית המקדש- רמז למקום המקודש והמיוחד בשמים ממעל ועל הארץ מתחת, מכוון זה כנגד זה באמצעו של עולם. שם יעבדוהו לשם יתברך מלאכי השרת מעלה וישראל מטה עבודה שלימה מלב ומנפש ושם יזבחו זבחי צדק“ (מאירי אבות ה, ח) זהו בעצם מקום אבן השתיה, ממנה הושתת העולם. התשתית של העולם.

⦁ "וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ דָּוִיד לְאָרְנָן לֹא כִּי קָנֹה אֶקְנֶה בְּכֶסֶף מָלֵא... וַיִּתֵּן דָּוִיד לְאָרְנָן בַּמָּקוֹם שִׁקְלֵי זָהָב מִשְׁקַל שֵׁשׁ מֵאוֹת" (דברי הימים א', כ"א) דוד המלך אמנם לא בנה את בית המקדש, אבל הוא כבש את ירושלים מהיבוסים, ואף קנה בכסף מלא את מקום המקדש מיד אֲרַוְנָה היבוסי. אך לכאורה נראת סתירה בין המקורות. בספר דברי הימים כתוב שדוד המלך שילם לארוונה 600 שקלי זהב, ואילו בספר שמואל מתואר שהוא שילם רק 50 שקלים! בגמרא מוסבר שדוד המלך גבה מכל שבט ושבט 50 שקלי זהב, וכך הוא נתן 600 שקלים לאֲרַוְנָה. המקדש זה המקום של כל עם ישראל. המקום שמאחד את כולם.

⦁ "וּבַחֹדֶשׁ הַחֲמִישִׁי בְּשִׁבְעָה לַחֹדֶשׁ... בָּא נְבוּזַרְאֲדָן רַב טַבָּחִים עֶבֶד מֶלֶךְ בָּבֶל יְרוּשָׁלָם: וַיִּשְׂרֹף אֶת בֵּית ה'..." (מלכים ב' כ"ה, ח'-י"א) "מפני גובה הר הבית וגודל הבניין הלוהט באש נדמה היה כי כל העיר בוערת. זעקות המורדים, אנקות הנופלים, קול תרועות לגיונות הרומאים וקול יללת העם העזוב, אשר הרעב בעיר כילה את כוחו - הפכו את המקום לזוועה. מי האיש אשר לא ירבה לבכות מרה על חורבן הבית הזה, הנפלא מכל הבניינים אשר ראו עינינו אשר שמעו אוזנינו והנעלה מכולם בגודלו ובהדרו ובתפארתו לכל חלקיו וגם כמהלל כבוד קדושתו? ומי לא ישתומם על מועד החורבן הנכון לתקופת הזמנים? כי קץ הבית השני שמר את החודש ואת היום אשר בו נשרף הבית הראשון בידי הבבלים..." (מלחמת היהודים, ספר ו', פרקים ט'-י"א).

⦁ "בְּשִׁבְעָה עָשָׂר בְּתַמּוּז נִשְׁתַּבְּרוּ הַלּוּחוֹת, וּבָטַל הַתָּמִיד, וְהֻבְקְעָה הָעִיר, וְשָׂרַף אַפּוֹסְטְמוֹס אֶת הַתּוֹרָה, וְהֶעֱמִיד צֶלֶם בַּהֵיכָל" (תענית ד') מה נשתנה כשחומות ירושלים נבקעו? איננו זקוקים לחומות בגלל חוזקן. החומות תוחמות את הקדושה שבתוכן. בלעדי החומות לא נוכל לאכול לא את קורבן הפסח, שלמים ומעשר שני. כדי להרחיב את קדושת ירושלים אנו צריכים כהנים, סנהדרין ואורים ותומים. אך כל עוד לא נעמוד בפרץ מול ה'עגל' בגילגולו החדש, לדרוש כבוד התורה שמחוללת על ידי הגויים, ולהתנגד לצלם המוצב בהיכל בגלגול אחר ובכיפה מוזהבת, ועדיין עומד ומתנשא מעל חורבות המקדש.והאם חומות ירושלים שנפרצו שוב ייבנו?!

גרסת הדפסה